Opublikowano

Owijarka do palet – czym jest i jak działa?

Nie jest żadną tajemnicą, że aby wszelkiego rodzaju czynności realizowane w zakładzie produkcyjnym oraz magazynowym były prowadzone w możliwie najbardziej wydajny, bezpieczny oraz profesjonalny sposób, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości maszyn i urządzeń. Wspomnieć w tym miejscu należy między innymi o owijarkach do palet. Są to nowoczesne sprzęty, których zadaniem jest sprawne pakowanie ładunków przed transportem. Dlaczego są tak często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych?

Głównym zadaniem owijarek jest odpowiednie zabezpieczenie produktów na czas transportu. Szczelne owinięcie artykułów znajdujących się na palecie w folię stretch pozwala na zminimalizowanie ryzyka upadku, a tym samym zniszczenia akcesoriów. Proces foliowania może być przeprowadzany ręcznie, jednak w dużych zakładach, gdzie wymagany jest możliwie najwyższy poziom automatyzacji, warto zdecydować się na zastosowanie specjalnych urządzeń.

Czym właściwie jest owijarka do palet?

Najprościej rzecz ujmując, owijarka do palet składa się z dwóch elementów – obrotowej podstawki w formie dysku, a także z ramienia, w którym montowana jest folia stretch. Po ustawieniu palet na dysku, zaczyna się on obracać, natomiast ramię poruszając się stopniowo w górę dokładnie owija produkty, by te stanowiły z paletą jedną całość. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia ładunków wskutek ich przesunięcia się na palecie lub całkowitego upadku jest bardzo niewielkie.

Dużą zaletą owijarek jest to, że mogą być stosowane na różnych akcesoriach. W ten sposób możliwe jest zabezpieczanie stalowych konstrukcji, butelek wody czy też kartonów z artykułami spożywczymi. Produkty znajdą więc swoje zastosowanie niemal w każdej branży. Charakteryzują się bardzo prostą i intuicyjną obsługą, dzięki czemu żadna osoba nie będzie miała problemu z ich właściwym użytkowaniem. Dodatkowo wydajna praca sprawia, iż sprzęty sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Wszystko to powoduje, że owijarki do palet cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.